Czy Twój telefon może pomóc Ci zdrowo jeść i chudnąć? Oczywiście, że tak. Oto TOP 5 aplikacji dietetycznych. Każda z nich ma inny cel, każda jest kopalnią wiedzy i dawką zdrowej motywacji. Jeśli planujesz odchudzanie, świadome zakupy, różnorodną dietę, pić więcej wody, a może nie jeść mięsa, to wymienione aplikacje zdecydowanie ułatwią Ci życie.

Fitatu – aplikacja monitorująca kaloryczność diety

Królowa wśród aplikacji monitorujących ilość spożywanych kalorii. Fitatu wyliczy pożądaną kaloryczność Twojej diety biorąc pod uwagę wybrany cel: budowanie masy, utrzymanie wagi lub jej redukcję. Aplikacja uwzględnia kalorie spalone podczas treningu. Dodać je możesz korzystając z katalogu ćwiczeń, ręcznie wpisując ilość spalonych kalorii lub połączyć Fitatu z aplikacją do monitorowania treningów np. Endomondo. Wybierasz, ile posiłków spożywasz w ciągu dnia, a potem sukcesywnie uzupełniasz je o spożyte produkty (z bogatej bazy). Dzięki temu trzymasz rękę na pulsie, wiesz nie tylko, ile kalorii spożywasz, ale też ile białka, węglowodanów i tłuszczu dostarczasz. Badania dokumentują, że mamy tendencję do nieświadomego zaniżania ilości spożytych kalorii. Monitorując swój jadłospis w aplikacji Fitatu możesz być zaskoczona, ile tak na prawdę zjadasz :)

Pobierz: Fitatu Licznik Kalorii i Dieta – Aplikacje w Google Play

Aplikacja bezpłatna z możliwością rozszerzenia do wersji premium, język polski

Aplikacja, dzięki której przejmiesz kontrole nad tym, ile jesz

WaterMinder – aplikacja przypominająca o piciu wody

Jak zmotywować klienta w gabinecie dietetycznym do picia wody? Szklanka, rurka, plaster cytryny, listek mięty… a może po prostu aplikacja WaterMinder? To bardzo proste narzędzie, które w oparciu o podstawowe parametry: płeć, wagę, aktywność fizyczna i pogodę, szacuje, ile wody dzienne powinnaś wypić. Świetnym rozwiązaniem jest to, że możesz spersonalizować objętość szklanki / naczynia, z której zazwyczaj pijesz (np. ustawić, że Twoja szklanka ma 0,350l obj.). Jeśli chcesz być wyjątkowo precyzyjna, napoje możesz różnicować na : wodę, wodę kokosową, kawę, sok, zupę i inne. Aplikacja systematycznie przypomina o wypiciu szklanki wody, a Ty z satysfakcją obserwujesz, jak grafika sylwetki wypełnia się na niebiesko. Przydatna rzecz dla osób, które chcą schudnąć, poprawić bilans wody i metabolizm.

Pobierz: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.funnmedia.waterminder&hl=pl

Aplikacja bezpłatna, język polski

Jak pić więcej wody, aplikacja, która zadba o nawodnienie

Daily Dozen – aplikacja śledząca zdrowe nawyki żywieniowe

Aplikacja, ta oryginalnie dedykowana jest osobom na diecie wegańskiej, jednak przyda się każdemu. Jej celem jest monitorowanie różnorodności diety i zapewnienie odpowiedniej ilości białka, zdrowych tłuszczów, warzyw i owoców w diecie. Aplikacja ma bardzo prosty schemat: wyświetla listę produktów spożywczych, które powinnaś zjeść każdego dnia, a Ty odhaczasz, ile porcji danego produktu zjadłaś. Każdy produkt spożywczy na liście posiada opis wielkości standardowej porcji. Jeśli jesteś początkująca w temacie wegańskiego odżywiania, chcesz urozmaicić dietę i lubisz odhaczać :), to jest to aplikacja dla Ciebie.

Pobierz: Dr. Greger’s Daily Dozen – Aplikacje w Google Play

Aplikacja bezpłatna, język angielski

Jak jeść więcej warzyw, aplikacja śledząca zdrowe nawyki

Zdrowe Zakupy – aplikacja badająca skład produktów spożywczych

Must have każdej osoby wkraczającej na ścieżki zdrowego odżywiania, ale również narzędzie bardzo przydatne dla też mam i osób starszych będących za pan brat z technologią. Widok składu produktu wydrukowany drobnym maczkiem nie jest dostępny dla wielu osób ze słabszym wzrokiem, widok w aplikacji jest czytelny i nie wymaga zagłębiania się w skład. Chcąc poznać skład produktu skanujesz kod kreskowy (lub wyszukujesz go na liście produktów) i już! Z recenzji dowiesz się, jaką ogólną notę i wartości odżywcze (kalorie, tłuszcz, cukier, sól) ma produkt. Z łatwością rozeznasz się w liście składników podzielonych na bezpieczne i niebezpieczne. Nie musisz już być specem od biotechnologii żywności i analizować każdego E dodatku. Na koniec wisienka na torcie, lista produktów alternatywnych o dobrym składzie. Zdrowe zakupy warto mieć pod ręką, zawsze!

Pobierz: Zdrowe Zakupy – Apps on Google Play

Aplikacja bezpłatna, język polski

Jak czytać składy produktów spożywczych, bezpieczne zakupy z aplikacją

Intolerances – aplikacja monitorująca obecność alergenów

Jest to jedyna, pośród wymienionych, aplikacja płatna. Warta inwestycji, jeśli borykasz się z problemami ze strony układu pokarmowego. Aplikacja uwzględnia nietolerancje takie jak: fruktoza, oligosacharydy, sorbitol, laktoza, sacharoza, FODMAPs, histamina, tyramina, salicylany, gluten, nikiel. Aplikacja oznacza też najpopularniejsze alergeny min.: białka mleka, jaja, owoce morza, wieprzowina, wołowina, miód, soja. Na liście nadwrażliwości zaznaczasz te, które dotyczą Ciebie. Następnie wchodzisz w grupę produktów, która Cię interesuje i po kolorze odczytujesz czy dany produkt spożywczy jest na liście Tobie zakazanych, względnie dobrych czy zupełnie bezpiecznych. Aplikacja uwzględni wiele alergii / nietolerancji jednocześnie, Ty już nie musisz się tym martwić. Wspaniałe, rozbudowane, ale jednocześnie bardzo przejrzyste narzędzie dla osób z problemami gastrycznymi. Skondensowany przewodnik, który zaoszczędzi Ci czasu i nieprzyjemnych doznań trawiennych.

Pobierz: Food Intolerances – Aplikacje w Google Play

Aplikacja płatna 27,99zł, język angielski

Aplikacja informująca o obecności alergenów i innych substancji wywołujących nietolerancje pokarmowe